Autor Wątek: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.  (Przeczytany 875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wilkijakies

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 30
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 16, 2015, 11:56:07 am »
I całe szczęście, że się nie wypowiesz, bo Twoja wiedza na ten temat równa się zeru. Zasłanianie się artykułami z netu jeszcze tym bardziej, cytowanie WISE (prywatnej fundacji, wspieranej przez nie wiadomo kogo i czyje interesy reprezentującej) oraz Balcerowicza który był najbardziej znienawidzonym Ministrem Finansów w historii polski, na którego plan zaciskania pasa, cała polska krzyczała : "Balcerowicz musi odejść....." nie jest dla mnie żadnym argumentem.
Mogę znaleźć Ci setki artykułów w odwrotna stronę, że budżet nie dopłaca do górnictwa od ponad 10 lat. Wystarczy je samemu sobie "wygooglowac".
Nie masz zielonego pojęcia o śląsku i górnictwie, ani o tym , co się tu dzieje i dlaczego.
Nie wiesz kto za to odpowiada, ani też nie wiesz, kto wprowadził JSW w 2014 roku w długi, których wcześniej nigdy nie miała.
Nie wierz we wszystko to, co ktoś napisze, tak jak cytowany w którymś poście  dwudziestokilkuletni pismak z Gazety Krakowskiej, który specjalizuje się w pisaniu artykułów o "parkowaniu samochodów na trawniku przed kościołem".
Putin też mówi, a prasa rosyjska pisze, że na Ukrainie nie ma rosyjskiego sprzętu... i też w to wierzysz?
Proszę Cię, nie zabieraj głosu w sprawach na których się nie znasz i nie obrażaj mnie ani górników pracujących na dole.

Szanownych Surfcasterów oraz Naczelnego pragnę przeprosić za zajmowanie miejsca na tym forum takim tematem, ale nie mogę dopuścić do rozpowszechniania nie prawdziwych informacji o górnictwie przez osobę, która gdzieś coś przeczytała i co najgorsze w to wierzy.
Z poważaniem.
Tomasz.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 19, 2015, 11:17:00 pm »
Kolejne wpisy nie związane z podniesieniem opłat będą znowu skasowane, a ich autorzy ostrzeżeni. Teraz już wiem jak jesteśmy solidarni w protestach...padają epitety pod różnymi tematami tylko nie pod właściwym. Właśnie tak to działa! Za rok lub dwa możemy znowu spodziewać się podniesienia opłat, teraz wiecie dlaczego? Nie umiemy się zjednoczyć i zaprotestować nawet przez internet! Porażka nasuwa mi się na myśl. Znowu wygrano...z nami pokłóconymi, zawistnymi i bezbronnymi wędkarzami...
Pozdrawiam!

pawel wachowiak

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 69
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 20, 2015, 01:09:46 pm »
  Cześć chłopy!!!!!!

Dajcie już spokój z tym podniesieniem opłat za Morze! Gówno zrobicie a na krzyczeliście się że aż uszy bolą!!!!!  Odwiedziłem ze 20 różnych forum z wędkarstwem Morskim i na każdym to samo!!! Pieprzą co popadnie i wszyscy się tylko kłócą!!!  Jak tak macie współpracować razem to lepiej zamknijcie ten burdel bo śmierdzi żenadą!!!! I ręki mi na plaży nie podawajcie bo wypi....... w zęby!!!!! Administrator teraz coś do ciebie: Na .... zaczynałeś ten temat!!!!!!!!!  Bez obrazy stary ale nic z tego nie będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 20, 2015, 04:43:42 pm »
Robert nie ma się tutaj co denerwować.  jeśli coś to pozostanie nam rzucanie i tyle. ja już trenuję :)
https://www.youtube.com/watch?v=Xd48pYvPcws

https://www.youtube.com/user/marbed82/videos

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 20, 2015, 05:16:56 pm »
[quote author=pawel wachowiak link=topic=112.msg1326#msg1326 date=1424434186]
  Cześć chłopy!!!!!!

Dajcie już spokój z tym podniesieniem opłat za Morze! Gówno zrobicie a na krzyczeliście się że aż uszy bolą!!!!!  Odwiedziłem ze 20 różnych forum z wędkarstwem Morskim i na każdym to samo!!! Pieprzą co popadnie i wszyscy się tylko kłócą!!!  Jak tak macie współpracować razem to lepiej zamknijcie ten burdel bo śmierdzi żenadą!!!! I ręki mi na plaży nie podawajcie bo wypi....... w zęby!!!!! Administrator teraz coś do ciebie: Na .... zaczynałeś ten temat!!!!!!!!!  Bez obrazy stary ale nic z tego nie będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]
Wulgaryzm nic więcej Paweł u ciebie. Podejrzewam, że gdybym tematu nie ruszył, to byś i tak mięsem rzucał, że tematu nikt nie podejmuje. Póki, co proszę nie używaj wulgaryzmów na tym forum.

pawel wachowiak

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 69
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 20, 2015, 05:39:19 pm »
Co ty mi tu po ambicji zasuwasz! Nie rozśmieszaj mnie stary! Nie próbuj mnie oceniać co bym zrobił gdyby!!!!! Z grubej rury wyraziłem swoją opinię  ale faktycznie nie ma sensu się udzielać za prawdomówność tylko w ryj można dostać!!!!! I nie zgrywajcie takich porządnych gości! Z góry dziękuję za przywrócenie do porządku!!!!

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 20, 2015, 07:11:18 pm »
Oj, chyba trzeba się na ryby umówić i nowy rok opić, bo głupoty nam zaczynają się z nudów trzymać.
Paweł temat wygaszam, a za tydzień w sobotę lub niedzielę spotykamy się przy kanale, chyba Adama już nie będzie?

pawel wachowiak

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 69
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 20, 2015, 09:19:50 pm »
    Z miłą chęcią powędkował bym ze starym kumplem!!!!! ADAM TOMEK I JA na pewno się zjawimy!! Jeszcze nie wiadomo kiedy wyjeżdża! więc powędkujemy oby ryby były!!!!!!!!

werni1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 100
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 26, 2015, 09:20:26 pm »
https://www.facebook.com/pomuchel/posts/963504620328987

Projekt rozporządzenia
Nie doczytałem wszystkiego dokładnie ale jest fragment o opłatach 12 miesięcy 110zl
Zawody 10zl od osoby 500zl od 50+ osob

werni1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 100
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 26, 2015, 09:26:10 pm »
Opłaty za zawody takie jak w rozporządzeniu dopiero po nowelizacji ustawy z 19 12 2014

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 04, 2015, 05:06:13 pm »
Witam Kolegów

W dniu dzisiejszym wysłałem na adresy mailowe do Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego w SZCZECINIE, GDYNI i SŁUPSKU pismo


Szanowni Państwo
Jestem wędkarzem, rekreacyjnie uprawiający połowy w morzu.

Na stronach internetowych BIP:

[u][b]OIRM SZCZECIN[/b][/u]

UWAGA Informacje Dla Wędkarzy       

W związku z wejściem w życie z dniem 4 marca 2015 r. nowej ustawy o rybołówstwie morskim (Dz.U. z dnia 17 lutego 2015 r., poz. 222) uległy zmianie przepisy dotyczšce wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. Wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich RP może być prowadzone na podstawie DOWODU UISZCZONEJ OPŁATY przez osoby fizyczne na prowadzenie połowów z brzegu lub innych niż statek urządzeń pływających.

W związku z powyższym od 4 marca br. OIRM w Szczecinie NIE WYDAJE zezwoleń na sportowy połów ryb:

UWAGA - do czasu ukazania się Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustalającego ostateczne stawki oraz uprawnienia do zniżek uprawnienia do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego wynoszą odpowiednio:

Wysokość oraz sposób pobierania opłaty:

1. [b]NA OKRES 1 TYGODNIA - 37,83 zł
2. NA OKRES 1 MIESIĄCA - 75,67 zł
3. NA OKRES 12 MIESIĘCY - 189,17 zł:
- opłata ulgowa - BRAK możliwości skorzystania ze zniżek

Sposób zapłaty - tylko bezgotówkowo.[/b]

Należy dokonać wpłaty w banku, na poczcie lub przez internet na rachunek bankowy jak niżej :

Nazwa odbiorcy: Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie
Nr rachunku: [b][u]02 1010 1599 0518 4222 3100 0000[/u][/b]
Uwaga: w najbliższym okresie podany numer może ulec zmianie.

Wpłacając należy koniecznie podać lub wpisać na druku bankowym dokładne dane w rubryce "tytuł wpłaty": imię, nazwisko i adres osoby wykonującej rybołówstwo rekreacyjne oraz dopisać: "opłata na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego" oraz wybrany okres połowów (tydzień, miesiąc, 12 miesięcy).

Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie



[b][u]OIRM SŁUPSK[/u][/b]

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu (59) 84-68-494 wew.4

Wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej może być prowadzone na podstawie:

        1. dowodu uiszczonej opłaty przez osoby fizyczne na prowadzenie połowów z brzegu    lub innych niż statek urządzeń pływających;

Opłaty:
[b]37,83 zł w przypadku tygodniowego okresu połowów;
75,67 zł w przypadku miesięcznego okresu połowów;
189,17 zł w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów.
W/w opłaty należy wnosić na konto Okręgowego Inspktoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku na rachunek:
NBP O/Gdańsk
[u]60 1010 1140 0003 5822 3100 0000[/b][/u]

Podstawa prawna:

Art.90 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.2015, poz. 222)

Pobierz wykaz z przepisów regulujących połowy sportowo-rekreacyjne. pdf

    2. pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnedo wydawane dlaorganizatora zawodów na prowadzenie połowów z brzegu lub ze statku alboarmatora statku na prowadzenie połowów z jego statku;

Opłaty:
500 zł za pozwolenie na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego dla organizatora zawodów sportowych na prowadzenie połowów z brzegu na okres jednego miesiąca;
300 zł za pozwolenie na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego dla armatora statku na okres jednego miesiąca;
3000 zł za pozwolenie na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego dla armatora statku na okres 12 miesięcy,
W/w opłaty należy wnosić na konto Urzędu Miejskiego w Słupsku:

mBANK

35 1140 1153 0000 2175 4200 1010

Podstwa prawna:

Art. 90 ustawy z dani 19 grudnia 2014 r o rybołówstwie morskim (Dz.U.2015, poz. 222)

Pobierz wniosek o wydanie pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego dla armatora statku. [doc]

Pobierz wniosek o wydanie pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego dla organizatora zawodów. [doc]

Pobierz raport z połowów rekreacyjnych dla armatora statku. [doc]

Wersja do druku

Liczba odsłon:  32605
Treść wytworzył(a): T.Łuczkiewicz, 2012-04-24 14:15:00
Treść wprowadził(a):  Tomasz Łuczkiewicz, 2015-03-04 13:05:55
Poprzednia wersja dokumentu z dnia:  2015-03-04 12:56:48



Została podana podstawa prawna Art.90 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.2015, poz. 222) na podstawie, której zostały podane opłaty w wysokościach
37,83 zł w przypadku tygodniowego okresu połowów;
75,67 zł w przypadku miesięcznego okresu połowów;
189,17 zł w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów.
Zgodnie z ww. ustawą w art. 95 mowa jest

Art. 95. 1. Minister właściwy do spraw rybołówstwa określi, w drodze rozporządzenia:
1) wymiary i okresy ochronne organizmów morskich dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;
2) szczegółowy sposób i warunki wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;
3) wysokość opłaty, o której mowa w art. 90 ust. 1 pkt 2.
 
2. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się odpowiednio:
1) konieczność zapewnienia ochrony żywych zasobów morza oraz bezpieczeństwa i porządku podczas wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;
2) okres, na jaki dana osoba fizyczna uzyskuje uprawnienie do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego, przy czym wysokość opłaty nie może przekroczyć odpowiednio:
a) 1/100 wysokości wynagrodzenia ? w przypadku tygodniowego okresu połowów,
b) 1/50 wysokości wynagrodzenia ? w przypadku miesięcznego okresu połowów,
c) 1/20 wysokości wynagrodzenia ? w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów


Chcę zauważyć, że w DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ  POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 września 2014 r. Poz. 1220
rozporządzenie rady ministrów z dnia 11 września 2014 r.
w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.
Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314) zarządza się, co następuje:
§ 1. Od dnia 1 stycznia 2015 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 1750 zł.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

Pomijam fakt, że opłaty te powinny być podane w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale interesuje mnie podstawa odnośnie wynagrodzenia. Jedyną urzędową podstawą jest rozporządzenie rady ministrów z dnia 11.09.2014 gdzie mowa jest o wynagrodzeniu za płacę w 2015 r w wysokości 1750 zł.

Dopiero na tej podstawie można wyliczyć stawki, 1/100, 1/50  i 1/20 gdzie opłaty powinny wynosić nie więcej niż:
17,50 zł w przypadku tygodniowego okresu połowów;
35,00 zł w przypadku miesięcznego okresu połowów;
87,50 zł w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów.

Ponadto strona internetowa - biuletyn informacji publicznej nie jest źródłem prawa

Proszę o podanie na jakim wynagrodzeniu się Państwo opierali wyliczając podane stawki.

Proszę o podanie decyzji lub innego przepisu dotyczącego opłat, które zostały podane do wiadomości na stronach BIP.


Proszę o odpowiedź.

Z poważaniem



marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 05, 2015, 08:09:42 pm »
Koledzy

Dostałem odpowiedź z OIRM w SŁUPSKU z którego wynika, że wynagrodzenie to

zgodnie z art 69 ustawy - ...  przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ?Monitor Polski? na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej ?wynagrodzeniem?

za Grudzień 2014, Styczeń 2015, Luty 2015

3 781,14 zł Monitor Polski z 17.11.2014 r. - poz. 1077

To wszystko jasne.

Trzeba tylko czekać na rozporządzenie ministra rolnictwa jakie konkretnie będą opłaty.

Pozdrawiam Marek

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 11, 2015, 03:13:33 pm »
Witam Kolegów

[b]Minister Rolnictwa i rozwoju wsi zamiast wydać rozporządzenie[/b] w dniu [b]10.03.2015 [/b]na stronie swojego ministerstwa zamieszcza [b]komunikat[/b] w tej sprawie.

            "...Wstępnie, w projekcie rozporządzenia, które będzie jeszcze przedmiotem wnikliwej analizy i konsultacji publicznych, w tym ze środowiskiem wędkarskim, zaproponowano, żeby opłaty dla osób fizycznych wynosiły: 
- w przypadku tygodniowego okresu połowów ok. 30 zł;
- w przypadku miesięcznego okresu połowów ok. 70 zł;
- w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów ok. 120 ? 150 zł.
Dodatkowo, przewiduje się ulgi dla młodzieży szkolnej, emerytów i rencistów  w wysokości 50% oraz dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny w wysokości 75%."

Pewnie czeka na "RYBY WYBORCZE"

W załączeniu pismo.

Pozdrawiam Marek

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 12, 2015, 09:28:01 am »
Witam Kolegów

Moja korespondencja z OIRM SŁUPSK cd.

Zadałem pytanie do OIRM SŁUPSK "[i]...Interesuje mnie natomiast zagadnienie co w przypadku, gdy ja dokonam opłaty na cały rok w wysokości  189,17 zł a w rozporządzeniu będzie mowa, że mógł bym skorzystać z ulgi ponieważ jestem emerytem. Czy w takim przypadku Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Słupsku zwróci mi nadpłaconą składkę lub zaliczy nadpłatę na rok następny.[/i]"

DOSTAŁEM ODPOWIEDŹ :)


[b]Dzień Dobry

  W przypadku wprowadzenia opłat ulgowych, zaczną one funkcjonować od dnia wejścia w życie rozporządzenia i nie będzie możliwości zwrotu wniesionej wcześniej opłaty w pełnej wysokości ani zaliczenia jej na poczet następnego roku.Musi Pan zatem podjąć decyzję, czy takie rozwiązanie Pan akceptuje.
 
Marcin Mystek
z-ca Okr.Insp. Ryb. Morsk. w Słupsku
[/b]

Jak widać musicie się  koledzy zastanowić, czy opłacić 189,17 zł  >:( i łowić  :), czy czekać na rozporządzenie rok może dwa albo trzy lata i wtedy ruszyć na ryby. :) Tak naprawdę to widać, że rozporządzenie chyba szybko nie wejdzie, bo minister będzie robił konsultacje później wnioski itp.
Bardzo mnie to denerwuje. >:(

Pozdrawiam Marek

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 12, 2015, 09:52:59 pm »
Mam wrażenie iż decydenci zrobili coś w pośpiechu. Ciekawe, czy emeryci i inni uprawnieni nie ruszą do boju o swoje prawa do zniżek...

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 27, 2015, 01:04:14 pm »
Witam znalazłem [b]PROJEKT NOWEGO ROZPORZĄDZENIA z 19.02.2015[/b]

Pozdrawiam Marek

OPŁATY ZA WĘDKOWANIE W MORZU


[b]
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI [/b]
w sprawie wymiarów i okresów ochronnych oraz szczegółowego sposobu i warunków
wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego oraz wysokości opłat, o których mowa w art. 95 i art. 134 ustawy z dnia 19 grudnia 2014r. o rybołówstwie morskim w odniesieniu do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego.
Na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim (Dz. U. poz. 222 z dnia 17 lutego 2015r.) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Na morzu terytorialnym ustanawia się wymiary ochronne dla następujących gatunków ryb:
1) certy (Vimba vimba L.) - 30 cm;
2) leszcza (Abramis brama L.) - 40 cm;
3) okonia (Perca fluviatilis L.) - 17 cm;
4) płoci (Rutilus rutilus L.) - 20 cm;
5) sandacza (Stizostedion lucioperca L.) - 45 cm;
6) siei (Coregonus lavaretus L.) - 40 cm;
7) szczupaka (Esox lucius L.) - 45 cm;
icon_cool.gif pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss Walb.) - 40 cm;
9) węgorza (Anguilla anguilla L.) - 50 cm;
10) dorsza (Gadus morhua) - 40 cm;
11) łososia (Salmo salar) - 60 cm;
12) troci (Salmo trutta) - 50 cm.
2. Wymiar ochronny, o którym mowa w ust. 1, ustala się, mierząc długość ryby, w stanie
świeżym, od początku zamkniętego pyska do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej.
§ 2. Ustanawia się okresy ochronne dla następujących gatunków ryb:
1) łososia i troci w terminie od dnia 15. września do dnia 15. listopada w 4-milowym pasie wód
przybrzeżnych z wyłączeniem wód w granicach właściwości terytorialnej Okręgowego
Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni;
2) sandacza w terminie od dnia:
a) 25. marca do dnia 10. maja na obszarze wód na zachód od południka 16°40'00" długości
geograficznej wschodniej,
b) 10. kwietnia do dnia 31. maja na obszarze wód pomiędzy południkami 16°40'00",
a 19°21'00" długości geograficznej wschodniej,
c) 20. kwietnia do dnia 10. czerwca na obszarze wód na wschód od południka 19°21'00"
długości geograficznej wschodniej;
3) jesiotra ostronosego w terminie od dnia 1. stycznia do dnia 31. grudnia na obszarze morza
terytorialnego i w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej;
4) węgorza w terminie od dnia 15. czerwca do dnia 15. lipca na obszarze morza terytorialnego
i w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
§ 3. Połowy w celach sportowo-rekreacyjnych, zwane dalej - połowami, są prowadzone
przy użyciu wędki z przynętą lub kuszy.
§ 4. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, połowy są prowadzone wędką o długości wędziska nie
mniejszej niż 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
1) haczykiem o jednym ostrzu z przynętą, którego rozwarcie nie przekracza 20. mm, albo
2) haczykiem z przynętą o nie więcej niż 3. ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały
poza obwód koła o średnicy 35. mm, albo
3) sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 2. haczykami o nie więcej niż 3. ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 35. mm lub nie przekraczały szerokości przynęty z tolerancją do 5. mm, albo
4) przyponem wyposażonym w haczyk z przynętą albo sztuczną przynętę, o których mowa w pkt 1-3.
2. Przy prowadzeniu połowów płastug lub śledzi dopuszcza się zakończenie linki, o której
mowa w ust. 1:
1) 2. przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk z przynętą o jednym ostrzu, którego
rozwarcie nie przekracza 10. mm - przy połowach płastug;
2) 5. przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk z przynętą o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 6. mm - przy połowach śledzi.
3. Przy prowadzeniu połowów dorsza ze statku lub innego urządzenia pływającego,
dopuszcza się zakończenie linki, o której mowa w ust. 1:
1) sztuczną przynętą z przymocowanym do niej, w sposób elastyczny, haczykiem o nie więcej
niż 3. ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy
35. mm lub nie przekraczały szerokości przynęty z tolerancją do 5. mm, oraz
2) przyponem zakończonym haczykiem z przynętą o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza
20. mm, z przymocowaną do niego sztuczną przynętą lub,
3) przyponem zakończonym 2. haczykami o jednym ostrzu każdy, którego rozwarcie nie przekracza
20. mm, z przymocowaną do niego przynętą naturalną pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
§ 5. Połowy wędką są prowadzone:
1) z brzegu, z wyłączeniem urządzeń nawigacyjnych, mostów i urządzeń wodnych;
2) z lodu, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności;
3) ze statku;
4) z innego urządzenia pływającego, dopuszczonego do żeglugi na podstawie przepisów
o bezpieczeństwie morskim, zwanego dalej - innym urządzeniem pływającym;
5) za pomocą nie więcej niż 2. wędek jednocześnie, a w przypadku połowów ryb przez
wyrzucanie i ściąganie sztucznej przynęty, zwanych dalej - połowami metodą spinningową - jedną wędką;
6) bez stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb;
7) bez stosowania metod kaleczących zewnętrzne powłoki ciała ryb;
icon_cool.gif w odległości nie mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje
zakaz poławiania wszystkich gatunków ryb;
9) w odległości nie mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska.
§ 6. Połowy ze statku lub innego urządzenia pływającego są prowadzone:
1) na godzinę przed wschodem słońca i nie później niż do godziny po zachodzie słońca;
2) poza torami wodnymi;
3) w odległości nie mniejszej niż 100 m od wystawionych w wodzie narzędzi połowowych.
§ 7. Przy prowadzeniu połowów ze statku lub innego urządzenia pływającego dopuszcza się
holowanie sztucznej przynęty.
§ 8. Niedopuszczalne jest cumowanie statku lub innego urządzenia pływającego, używanego
do prowadzenia połowów, do:
1) znaków nawigacyjnych;
2) narzędzi połowowych;
3) bojek, tyczek lub pływaków.
§ 9. Połowy kuszą są prowadzone:
1) kuszą z naciągiem gumowym, sprężynowym lub pneumatycznym, miotającą harpun na
uwięzi, który nie może mieć więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały poza obwód koła o średnicy 30. mm; konstrukcja harpuna powinna umożliwiać
łatwe oddzielenie ostrza od jego trzonu;
2) w taki sposób, aby kusza podczas napinania i zwalniania była w całości zanurzona w wodzie;
3) bez używania sprzętu służącego do oddychania pod wodą;
4) wyłącznie w porze dziennej - po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż
na godzinę przed zachodem słońca;
5) w promieniu nie większym niż 50 m od ustawionego na powierzchni wody pływaka koloru
pomarańczowego o wyporności co najmniej 5 litrów; pływak jest ustawiany na czas
połowów przez osobę prowadzącą połowy kuszą;
6) w odległości nie mniejszej niż 100 m od wystawionych w wodzie narzędzi połowowych;
7) w odległości nie mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje
zakaz poławiania wszystkich gatunków ryb;
icon_cool.gif w odległości nie mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska.
§ 10. 1. Ilość ryb, którą może wyłowić osoba prowadząca połowy w ciągu doby, wynosi nie więcej niż:
1) 2 sztuki łącznie - w przypadku łososia (Salmo salar) i troci (Salmo trutta);
2) 2 sztuki - w przypadku węgorza (Anguilla anguilla);
3) 3 sztuki łącznie - w przypadku pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss), sandacza
(Stizostedion lucioperca) i szczupaka (Esox lucius);
4) 5 sztuk - w przypadku lina (Tinca tinca);
5) 5 sztuk - w przypadku belony (Belone belone);
6) 7 sztuk - w przypadku dorsza (Gadus morhua);
7) 10 sztuk - w przypadku leszcza (Abramis brama);
icon_cool.gif 5 kg - w przypadku śledzia (Clupea harengus);
9) 5 kg łącznie - w przypadku gatunków ryb innych niż wymienione w pkt 1-8, z wyłączeniem
babki byczej (Neogobius melanostomus).
2. Przepisy ust. 1 pkt 1-4 i 6-9 nie dotyczą połowów prowadzonych w czasie zawodów sportowych.
3. Przepisy ust. 1 pkt 6 nie dotyczą połowów prowadzonych ze statku wykonującego rybołówstwo rekreacyjne.
§ 11. Ryby niewymiarowe albo ryby będące pod całkowitą ochroną gatunkową lub
wyłowione w ustanowionych dla nich obwodach ochronnych albo okresach ochronnych należy
niezwłocznie wypuścić do łowiska.
§ 12. Niedopuszczalne jest pozostawianie narzędzi połowowych bez nadzoru osoby
prowadzącej połowy oraz rozdysponowanie wyłowionych ryb przed zakończeniem połowów
w danym dniu.
§ 13. Przy zajmowaniu miejsc na łowisku należy zachować następujące odległości:
1) między osobami prowadzącymi połowy nie mniejsze niż:
a) 10 m - przy połowach z brzegu,
b) 30 m - przy połowach z brzegu metodą spinningową,
c) 100 m - przy połowach kuszą;
2) Odległości, o których mowa w ust. 1 pkt. a oraz b mogą być zmniejszone wyłącznie za zgodą osoby, która zajęła wcześniej sąsiednie stanowisko.
3) między statkami lub innymi urządzeniami pływającymi, używanymi do prowadzenia
połowów, nie mniejsze niż 50 m, z tym że przy połowach metodą spinningową nie mniejsze
niż 100 m.
§ 14. Osoba prowadząca połowy jest obowiązana, na każde wezwanie osoby uprawnionej do
wykonywania czynności kontrolnych, przedstawić do wglądu pozwolenie na wykonywanie
rybołówstwa rekreacyjnego lub dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód uiszczenia
opłaty, oraz umożliwić obejrzenie użytych narzędzi połowowych, przynęt i wyłowionych ryb,
które powinny znajdować się w stanie umożliwiającym pomiar ich długości całkowitej.
§ [b]15. Wysokość opłaty, o której mowa w art. 95 ust. 1 pkt 2, wynosi:
1) 30 zł - w przypadku tygodniowego okresu połowów;
2) 60 zł - w przypadku miesięcznego okresu połowów;
3) 110 zł - w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów;
4) 65 zł - w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów dla emerytów, rencistów oraz młodzieży szkolnej w wieku do 24 lat.[/b]
§ 16. 1.Wysokość opłaty, o której mowa w art. 134 ust. 2 część III pkt b, w odniesieniu do rybołówstwa rekreacyjnego prowadzonego na podstawie działalności gospodarczej w celach zarobkowych wynosi:
1) 300 zł - w przypadku miesięcznego okresu połowów dla armatora statku na prowadzenie połowów z jego statku;
2) 3000 zł - w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów dla armatora statku na prowadzenie połowów z jego statku lub,
2. W odniesieniu do rybołówstwa rekreacyjnego prowadzonego w celach niezarobkowych wynosi:
1) 60 zł - w przypadku miesięcznego okresu połowów na prowadzenie połowów ze statku;
2) 450 zł - w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów na prowadzenie połowów ze statku.
§ 17. Wysokość opłaty, o której mowa w art. 134 ust. 2 część III pkt b, w odniesieniu do rybołówstwa rekreacyjnego dla organizatora zawodów sportowych na prowadzenie połowów z brzegu wynosi:
1) 10 zł od osoby startującej w zawodach dla organizatora zawodów sportowych - na prowadzenie połowów z brzegu w czasie zawodów sportowych;
2) 500 zł dla organizatora zawodów sportowych, w których bierze udział 50 lub więcej zawodników - na prowadzenie połowów z brzegu.
§ 18. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14. dni od dnia ogłoszenia.
MINISTER
ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
UWAGA WPROWADZENIE § 16. ust. 2 - możliwe wyłącznie po nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim i po ponownym zredefiniowaniu pojęcia, co uznawane jest za statek w odniesieniu do rybołówstwa morskiego.
UWAGA WPROWADZENIE § 17. - możliwe wyłącznie po nowelizacji art. 134 ust. 2 część III pkt b. ustawy o rybołówstwie morskim z dnia 19 grudnia 2014r.


http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/3664

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 27, 2015, 04:02:04 pm »
Ktoś pisał, że nie warto było protestować? Zawsze warto!

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 28, 2015, 08:02:45 am »
Robert to jeszcze nie jest aktualne rozporządzenie tylko projekt. Ale masz rację protestować trzeba !!!

Pozdrawiam Marek

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #43 dnia: Maja 19, 2015, 01:21:37 pm »
Witam, długo nie było mnie na forum, niestety zaskoczył mnie fakt podniesienia opłat za wędkowanie w morzu...
Dziś opłacam te 189,17 zł.... Trudno, załatam może dziurę budżetową, może teraz więcej piwa sobie odmówię czy czegoś innego...

Poszperałem trochę w internecie i wychodzi na to, że opłaty zbyt szybko chyba się nie zmienią :(
A nas jest chyba zbyt mało by coś w tej sprawie zmienić i wywalczyć co nie jest pocieszające.

[url=http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=D9F1919D18891D2BC1257E07003265F5&view=1o]http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=D9F1919D18891D2BC1257E07003265F5&view=1o[/url]

marek_mariola

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 111
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #44 dnia: Lipca 28, 2015, 10:47:41 am »
[b]WITAM MAMY NOWE ROZPORZĄDZENIE !!![/b]


[b]DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 22 lipca 2015 r.Poz. 1015[/b]

[b]ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
1)z dnia 6 lipca 2015 r.[/b]

[b]w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa
rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego[/b]
Na podstawie art. 95 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2015 r. poz. 222) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wymiary i okresy ochronne organizmów morskich dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;
2) szczegółowy sposób i warunki wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;
3) wysokość opłaty, o której mowa w art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim,
zwanej dalej ?ustawą?.

§ 2. 1. Na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia się dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego
[b]wymiary ochronne dla poszczególnych gatunków ryb[/b]:
1) bolenia (Aspius aspius) ? 40 cm;
2) certy (Vimba vimba) ? 30 cm;
3) dorsza (Gadus morhua) ? 35 cm;
4) gładzicy (Pleuronectes platessa) ? 25 cm;
5) jazia (Leuciscus idus) ? 25 cm;
6) leszcza (Abramis brama) ? 40 cm;
7) lina (Tinca tinca) ? 28 cm;
8 ) łososia (Salmo salar) ? 60 cm;
9) miętusa (Lota lota) ? 40 cm;
10) nagłada (Scophthalmus rhombus) ? 30 cm;
11) okonia (Perca fluviatilis) ? 20 cm;
12) płoci (Rutilus rutilus) ? 20 cm;
13) sandacza (Sander lucioperca) ? 45 cm;
14) siei (Coregonus lavaretus) ? 40 cm;

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej ? rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1261).

Dziennik Ustaw ? 2 ? Poz. 1015
15) storni (Platichthys flesus) ? 23 cm;
16) suma (Silurus glanis) ? 70 cm;
17) szczupaka (Esox lucius) ? 50 cm;
18) śledzia (Clupea harengus) ? 16 cm;
19) troci (Salmo trutta m. trutta) ? 50 cm;
20) skarpia (Scophthalmus maximus) ? 30 cm;
21) węgorza (Anguilla anguilla) ? 50 cm;
22) wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus) ? 20 cm;
23) zimnicy (Limanda limanda) ? 25 cm.
2. Wymiar ochronny, o którym mowa w ust. 1, ustala się, mierząc długość ryby od początku zamkniętego pyska do
końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej.

§ 3. Ustanawia się [b]okresy ochronne[/b] dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego dla następujących gatunków ryb:
1) [b]łososia i troci[/b] ? w terminie od dnia:
a) 15 września do dnia 30 listopada w pasie wód o szerokości 4 Mm od brzegu,
b) 15 września do dnia 31 grudnia na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich: Dar-
łowo, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Łeba, Rowy, Ustka,
c) 25 września do dnia 31 grudnia na obszarze morskich wód wewnętrznych na zachód od południka 15°23?14? E
oraz na jeziorze Dąbie;
2) [b]sandacza[/b] ? w terminie od dnia:
a) 25 marca do dnia 10 maja na obszarze wód na zachód od południka 16°40?00? długości geograficznej wschodniej,
b) 10 kwietnia do dnia 31 maja na obszarze wód pomiędzy południkami 16°40?00? a 19°21?00? długości geograficznej
wschodniej,
c) 20 kwietnia do dnia 10 czerwca na obszarze wód na wschód od południka 19°21?00? długości geograficznej
wschodniej;
3) [b]skarpia[/b] ? w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca na obszarze wód na wschód od południka 15°00?00? długości
geograficznej wschodniej;
4) [b]jesiotra ostronosego[/b] ? w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia na obszarze morskich wód wewnętrznych,
morza terytorialnego i w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej;
5) [b]węgorza[/b] ? w terminie od dnia 15 czerwca do dnia 15 lipca na obszarze morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego
i w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej;
6) [b]szczupaka[/b] ? w terminie od dnia:
a) 1 stycznia do dnia 15 maja na obszarze morskich wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej,
b) 1 stycznia do dnia 30 kwietnia na obszarze morskich wód wewnętrznych na zachód od południka 15°23?14? E
oraz na jeziorze Dąbie;
7) [b]suma[/b] ? w terminie od dnia 1 maja do dnia 15 czerwca na obszarze, o którym mowa w pkt 1 lit. c;
8 )[b] siei[/b] ? w terminie od dnia 20 października do dnia 15 grudnia na obszarze, o którym mowa w pkt 1 lit. c;
9) [b]miętusa[/b] ? w terminie od dnia 1 grudnia do ostatniego dnia lutego na obszarze, o którym mowa w pkt 1 lit. c.

§ 4. 1. W ramach wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego połowy organizmów morskich, zwane dalej ?połowami?,
prowadzi się przy użyciu wędki lub kuszy.
2. Połowów nie prowadzi się:
1) ze znaków nawigacyjnych, mostów lub pomostów pływających;
2) w terminie od dnia 1 września do dnia 31 grudnia na morskich wodach wewnętrznych portu Kołobrzeg od mostu
kolejowego położonego nad rzeką Parsętą przy ulicy Solnej do Mostu Portowego nad rzeką Parsętą.
Dziennik Ustaw ? 3 ? Poz. 1015

§ 5. 1. Połowy prowadzi się wędką o długości wędziska nie mniejszej niż 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
1) haczykiem o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 20 mm, albo
2) haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy
30 mm, albo
3) sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 2 haczykami o nie więcej niż
3 ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm lub nie przekraczały
szerokości przynęty, albo
4) przyponem wyposażonym w haczyk albo sztuczną przynętę, o których mowa w pkt 1?3.
2. Przy prowadzeniu połowów płastug lub śledzi dopuszcza się zakończenie linki, o której mowa w ust. 1:
1) 2 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 10 mm ? przy połowach płastug;
2) 5 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 6 mm ?
przy połowach śledzi.
3. Przy prowadzeniu połowów dorsza ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego dopuszcza się zakoń-
czenie linki, o której mowa w ust. 1:
1) sztuczną przynętą z przymocowanym do niej, w sposób elastyczny, haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych
w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty,
lub
2) przyponem zakończonym haczykiem o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowaną do
niego sztuczną przynętą.
4. Nie prowadzi się połowów wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich: Dar-
łowo, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Łeba, Rowy, Ustka, od dnia 15 września do dnia 31 grudnia:
1) w godzinach od 1700 do 0700;
2) metodą polegającą na wyrzucaniu i ściąganiu sztucznej przynęty, zwaną dalej ?metodą spinningową?;
3) wędką z przymocowaną linką zakończoną więcej niż jednym przyponem uzbrojonym w więcej niż jeden haczyk
o więcej niż jednym ostrzu.

§ 6. Połowy wędką prowadzi się:
1) z brzegu;
2) z lodu;
3) ze statku;
4) z innego niż statek urządzenia pływającego dopuszczonego do żeglugi na podstawie przepisów o bezpieczeństwie
morskim, w tym również z kajaka, pontonu, łodzi lub jachtu, na którym znajduje się nie więcej niż 5 osób;
5) przy użyciu nie więcej niż 2 wędek jednocześnie przez jedną osobę, a w przypadku połowów metodą spinningową ?
jedną wędką;
6) bez stosowania:
a) sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb,
b) metod kaleczących zewnętrzne powłoki ciała ryb;
7) w odległości nie mniejszej niż 100 m od:
a) granic obszaru, na którym obowiązuje zakaz wykonywania rybołówstwa komercyjnego,
b) oznakowanego kąpieliska.

§ 7. Połowy ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego prowadzi się:
1) na godzinę przed wschodem słońca i nie później niż do godziny po zachodzie słońca;
2) poza torami wodnymi i kotwicowiskami;
Dziennik Ustaw ? 4 ? Poz. 1015
3) w odległości nie mniejszej niż 100 m od:
a) wystawionych w wodzie narzędzi połowowych,
b) wraku statku, którego pozycja jest naniesiona na mapie morskiej lub żeglarskiej.

§ 8. 1. Przy prowadzeniu połowów ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego dopuszcza się holowanie
przynęt, z wyłączeniem żywej ryby.
2. Holowanie przynęt, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu nie więcej niż 12 wędek, niezależnie
od liczby osób prowadzących połowy ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego.

§ 9. Nie cumuje się statku lub innego niż statek urządzenia pływającego używanego do prowadzenia połowów do:
1) znaków nawigacyjnych;
2) narzędzi połowowych;
3) bojek, tyczek lub pływaków.

§ 10. Połowy kuszą prowadzi się:
1) kuszą z naciągiem gumowym, sprężynowym lub pneumatycznym, miotającą harpun na uwięzi, który nie może mieć
więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm; konstrukcja
harpuna powinna umożliwiać łatwe oddzielenie ostrza od jego trzonu;
2) w taki sposób, aby kusza podczas napinania i zwalniania była w całości zanurzona w wodzie;
3) bez używania sprzętu służącego do oddychania pod wodą;
4) wyłącznie w porze dziennej ? po upływie godziny od wschodu słońca i nie później niż na godzinę przed zachodem
słońca;
5) w promieniu nie większym niż 50 m od zakotwiczonego i wystawionego na powierzchni wody pływaka koloru pomarańczowego
o objętości co najmniej 5 litrów; pływak jest ustawiany na czas połowów przez osobę prowadzącą po-
łowy kuszą;
6) w odległości nie mniejszej niż 100 m od:
a) wystawionych w wodzie narzędzi połowowych,
b) granic obszaru, na którym obowiązuje zakaz wykonywania rybołówstwa komercyjnego,
c) oznakowanego kąpieliska.

§ 11. [b]Ilość ryb, którą może wyłowić i zatrzymać [/b]osoba fizyczna prowadząca połowy w ciągu doby, wynosi nie więcej
niż:
1) 2 sztuki łącznie ? w przypadku łososia (Salmo salar) i troci (Salmo trutta m. trutta);
2) 2 sztuki ? w przypadku węgorza (Anguilla anguilla);
3) 6 sztuk łącznie ? w przypadku sandacza (Sander lucioperca) i szczupaka (Esox lucius);
4) 5 sztuk ? w przypadku lina (Tinca tinca);
5) 10 sztuk ? w przypadku belony (Belone belone);
6) 14 sztuk ? w przypadku dorsza (Gadus morhua), z wyłączeniem połowów prowadzonych na podstawie pozwolenia
wydanego na podstawie art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy;
7) 10 sztuk ? w przypadku leszcza (Abramis brama);
8 ) 10 kg ? w przypadku śledzia (Clupea harengus);
9) 6 kg ? w przypadku okonia (Perca fluviatilis);
10) 10 kg łącznie ? w przypadku gatunków ryb innych niż wymienione w pkt 1?9, z wyłączeniem pstrąga tęczowego
(Oncorhynchus mykiss) i babki byczej (Neogobius melanostomus), które można wyłowić i zatrzymać bez ograniczeń.

Dziennik Ustaw ? 5 ? Poz. 1015

§ 12. Ryby niewymiarowe albo ryby gatunków objętych ochroną ścisłą, o której mowa w art. 5 pkt 9 ustawy z dnia
16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.2)), lub wyłowione w ustanowionych dla
nich okresach ochronnych lub w obszarach wyłączonych z wykonywania rybołówstwa komercyjnego niezwłocznie wypuszcza się do łowiska.

§ 13. Nie pozostawia się narzędzi połowowych bez nadzoru osoby fizycznej prowadzącej połowy, a wyłowionych
ryb nie rozdysponowuje się przed zakończeniem połowów w danym dniu.

§ 14. Przy zajmowaniu miejsc na łowisku zachowuje się następujące odległości:
1) między osobami prowadzącymi połowy nie mniejsze niż:
a) 20 m ? przy połowach z brzegu,
b) 50 m ? przy połowach z brzegu metodą spinningową,
c) 100 m ? przy połowach kuszą;
2) między statkami lub innymi niż statek urządzeniami pływającymi, używanymi do prowadzenia połowów, nie mniejsze
niż 50 m, a przy połowach metodą spinningową nie mniejsze niż 150 m.

§ 15. Podmioty prowadzące połowy są obowiązane na każde wezwanie osoby uprawnionej do wykonywania czynności
kontrolnych:
1) przedstawić do wglądu dokumenty oraz dowód uiszczenia opłaty, o których mowa w art. 90 ust. 2 ustawy, a w przypadku
korzystania z uprawnienia do uiszczania niższej opłaty ? dokument potwierdzający posiadanie takiego uprawnienia;

2) umożliwić obejrzenie narzędzi połowowych, przynęt i wyłowionych ryb, które powinny znajdować się w stanie
umożliwiającym pomiar ich długości całkowitej.

§ 16. 1. [b]Wysokość opłaty na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego wynosi:[/b]
1)[b] 30 z[/b]ł ? w przypadku tygodniowego okresu połowów;
2) [b]70 zł[/b] ? w przypadku miesięcznego okresu połowów;
3) [b]140 zł[/b] ? w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów.
2. Wysokości opłat, określone w ust. 1, pomniejsza się o:
1) [b]50% ?[/b] w przypadku emerytów, rencistów oraz dzieci i młodzieży uczącej się w wieku do 24 lat;
2) [b]75% ?[/b] w przypadku członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie
z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1863).

§ 17. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: M. Sawicki

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 628 i 842, z 2014 r. poz. 805, 850, 926, 1002, 1101 i 1863 oraz z 2015 r. poz. 222 i 774.
Modyfikuj wiadomość

werni1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 100
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #45 dnia: Listopada 10, 2017, 11:08:26 am »
Panowie nowe przepisy co do wielkości opłat:

DZIENNIK USTAW
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 8 listopada 2017 r.
Poz. 2066
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ1)
z dnia 27 października 2017 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych
przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu
i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego
Na podstawie art. 95 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2015 r. poz. 222, z 2016 r.
poz. 1948 oraz z 2017 r. poz. 60 i 1273) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów
ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu
i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz. U. poz. 1015, z 2016 r. poz. 1855 oraz z 2017 r.
poz. 745) § 16 otrzymuje brzmienie:
?§ 16. Wysokość opłaty na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego wynosi, w przypadku:
1) tygodniowego okresu połowów ? 7 zł;
2) miesięcznego okresu połowów ? 11 zł;
3) 12-miesięcznego okresu połowów ? 42 zł, a w przypadku członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę
Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r.
poz. 1832) ? 32 zł.?.
§ 2. Opłaty na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego wniesione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia
uprawniają do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego przez okres, na jaki zostały wniesione.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: M. Gróbarczyk

[url=http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2066/1]http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2066/1[/url]


Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #46 dnia: Listopada 15, 2017, 07:55:08 pm »
czy ja dobrze czytam! opłaty zmalały?

werni1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 100
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 15, 2017, 10:32:28 pm »
zmalały i to bardzo teraz to nawet są mniejsze niż kiedyś.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 19, 2017, 11:46:20 am »
To tylko się cieszyć! Jestem bardzo ciekawy statystyk ile było wykupionych przez wędkarzy licencji za 140 zł w poprzednim roku a ile zostanie wykupionych tańszych. Chyba okazało się, że za 140 a nawet wcześniej za 190 zł chętnych było mało. A może mamy do czynienia ze zjawiskiem początkowego zachęcenia większej rzeszy wędkarzy do wędkarstwa plażowego by po dwóch latach gdy nowicjusze zainwestują w sprzęt podniosą znowu do opłat rzędu 140 lub 190 zł..? Jak sądzicie?

werni1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 100
  • Karma: +0/-0
Odp: Podniesienie opłat za wędkowanie w morzu.
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 19, 2017, 05:33:18 pm »
Myślę że nagły spadek opłacających i brak funduszy na akcje sprawdzania (poza portami) dały im do myślenia.