Autor Wątek: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem  (Przeczytany 955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

frommert

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Karma: +0/-0
sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« dnia: Stycznia 14, 2014, 06:08:21 pm »
Witam wszystkich.
Od tego sezonu chciałbym rozpocząć przygodę z surfcastingiem. Dotychczas zajmowałem się wędkarstwem słodkowodnym, i tu pojęcie jakieś o sprzęcie mam, natomiast w temacie łowienia z plaży jestem zielony. W związku z tym, że mam bardzo dobre zdanie o mace Penn chciałbym skupić się na ich sprzęcie.
W grę wchodzi:
-  wędka Penn Slammer Stik Surf 4,2 (cw 100-200),
- kołowrotek Penn Surfblaster 7000 lub SPRO Incognito Pro 9650.
Macie jakieś opinie dotyczące tego sprzętu. Mieszkam w Olsztynie i tutaj nie dostanę nic co tyczy się wędkarstwa plażowego więc każda opinia jest dla mnie istotna.



Fortel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 14, 2014, 11:39:14 pm »
Cześć kolego!
Wybrałeś sprzęt świetny, a z tych dwóch kołowrotków lepszy będzie PEN. Bardzo ciekawie wygląda kij, zaś kołowrotek to typowa już , ale udana replika Daiwy "Basia".
Możesz sobie jeszcze przemyśleć możliwość zrezygnowania z drogiego kołowrotka i zastąpienie go tańszym np:  Jaxon pro surf 700 , a dołożenie do droższego kija. Wiem, że wiele osób nie lubi marki rodem z Poznania i Chin, ale ten model kołowrotka to tańsza wersja Pena, a doskonale zda egzamin przez trzy pełne sezony intensywnego wędkowania, a na sezonowe wędkarstwo szanowany starczy na wiele lat. Na plażę szkoda inwestować w kołowrotek chyba, że lubisz wydawać pieniążki. Trzeba pamiętać, że surfie wyjątkowo szybko się pieniążki wydają...Dziś byliśmy na zimowym wędkowaniu w okolicach Mielna i facet ze sprzętem za 200 PLN złoił nam "sprzętowcom" niezłe lanie...My po jednym leszczu, on pięć! Trzeba sobie zadać pytanie, czy warto inwestować w surfa sezonowego większe pieniążki.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2014, 11:56:28 pm »
Wybrany sprzęt, to świetny wybór  i tylko pozazdrościć wędkowania nim... 

frommert

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 15, 2014, 06:47:26 pm »
dziękuję za odpowiedzi. O ile na wędkę się zdecydowałem, to pozostaje kwestia kołowrotka. Faktycznie nie ma co przepłacać za kołowrotek i wolę przeznaczyć na niego 300-350PLN a pozostałą kwotę na żyłki itd. Macie jakieś propozycje na kołowrotek w tym przedziale cenowym oprócz wspomnianego wyżej Jaxona? I jeszcze jedno pytanie, czy w wymienionym przeze mnie kołowrotku SPRO Incognito Pro 9650 szpula 0,25mm/260m (będę używał żyłki 0,28-0,30) nie jest za mała? Model 9750 ma szpulę 0,35mm/420m ale w wadze i cenie jest spora różnica.

Wybaczcie te podstawowe pytania, ale mało jest informacji na temat surfcastingu a tym bardziej sprzętu.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 15, 2014, 07:17:15 pm »
Wielkość szpuli w spro nie wydaje się za mała, lecz jej kształt jest kiepski. Proszę sobie wyobrazić, że wprawny surfcastingowiec z dobrym sprzętem zarzuca na 180 metrów, a osiągi blisko 200 metrów, to prawdziwe unikaty. Patrząc na te odległości pojemność szpuli dobierz tak by weszło na kołowrotek minimum 220-230 metrów żyłki (nie plecionki) o średnicy 0,35. To bezpieczna wielkość szpuli. Dziś pisałem do firmy PEN o nadesłanie kija do testu, ale jak na razie brak deklaracji z ich strony. Jeśli będziesz już łowił tym kijem, to daj trochę teksu o tym wędzisku.

frommert

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 15, 2014, 08:23:14 pm »
Nie wiem kiedy ruszę na plażę, ale nieprędko więc opis wędki będzie późno. Poza tym, będzie to pierwsza moja taka wędka więc nie będę miał do czego porównać, a i poziom ekscytacji zaburzy wynik :) Jak nie dostaniesz od Penna wcześniej do testów to opiszę i obfotografuję.
Zgodnie z Twoimi uwagami szpula w 9650 będzie za mała.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 15, 2014, 08:57:12 pm »
Będziesz w okolicach Koszalina lub Mielna, to daj znać wybierzemy się na wędkowanie!

marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 25, 2014, 10:23:04 pm »
Jeśli kolega frommert jeszcze tu zagląda i nie zdecydował się na sprzęt to niech weźmie pod uwagę taką wędkę: Grauvell Teknos Surf VT 4.25m, 100-200gr. trochę trzeba dołożyć ale na pewno będziesz zadowolony. ciężko coś do tej wędki przyrównać w tych pieniądzach.
Jeśli chodzi o kołowrotek penna to dokładnie tym modelem łowi jeden znajomy i chwali go sobie.
https://www.youtube.com/user/marbed82/videos

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 14, 2014, 10:35:44 am »
Witam Szanownych Surfcastingowców.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, z prostej przyczyny.. mianowicie zaciekawiła mnie bardzo metoda połowu z plaży, no i ... to forum wydaje mi się bardzo przyjazne do tego aby porozmawiać (popisać) na tematy bliskie SC.
W obecnym momencie już idzie do mnie przesyłka z wędziskiem MISTRALL X-TREME SURF 4,50m do 250g, może nie jest to mega kijek, ale postanowiłem nie wydawać majątku na sprzęt. Kołowrotek - Konger morski z dużą szpulą i przednim hamulcem, naprawdę byczy, nie pamiętam modelu, sprawdzę to jeszcze podrzucę dokładne jego nazewnictwo... kupiłem go rok wcześniej z myślą o łowieniu z plaży, jednak jakoś te miesiące szybko mijają, że skompletuję sprzęt dopiero w 2014 roku  :)
Brakuje jeszcze podpórki w postaci rurki pcv, żyłki i tutaj trzeba się będzie zastanowić nad grubością i modelem no i jakieś sugestie co do stosowanych ciężarków. Brakuje także wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat budowy i wiązania zestawu. Widziałem materiał na YT nt. wiązania zestawu na dorsza i myślę, że jak nieco poćwiczę to nie będzie już potem tragedii. Martwią trochę te koraliki, zaczepy do haczyków i ogólne zabezpieczenia przed poplątaniem oraz spadaniem przynęty przy zderzeniu z wodą.
Pozdrawiam Wszystkich.

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 14, 2014, 12:19:04 pm »
[quote author=Alien link=topic=38.msg648#msg648 date=1400056544]
Witam Szanownych Surfcastingowców.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, z prostej przyczyny.. mianowicie zaciekawiła mnie bardzo metoda połowu z plaży, no i ... to forum wydaje mi się bardzo przyjazne do tego aby porozmawiać (popisać) na tematy bliskie SC.
W obecnym momencie już idzie do mnie przesyłka z wędziskiem MISTRALL X-TREME SURF 4,50m do 250g, może nie jest to mega kijek, ale postanowiłem nie wydawać majątku na sprzęt. Kołowrotek - Konger morski z dużą szpulą i przednim hamulcem, naprawdę byczy, nie pamiętam modelu, sprawdzę to jeszcze podrzucę dokładne jego nazewnictwo... kupiłem go rok wcześniej z myślą o łowieniu z plaży, jednak jakoś te miesiące szybko mijają, że skompletuję sprzęt dopiero w 2014 roku  :)
Brakuje jeszcze podpórki w postaci rurki pcv, żyłki i tutaj trzeba się będzie zastanowić nad grubością i modelem no i jakieś sugestie co do stosowanych ciężarków. Brakuje także wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat budowy i wiązania zestawu. Widziałem materiał na YT nt. wiązania zestawu na dorsza i myślę, że jak nieco poćwiczę to nie będzie już potem tragedii. Martwią trochę te koraliki, zaczepy do haczyków i ogólne zabezpieczenia przed poplątaniem oraz spadaniem przynęty przy zderzeniu z wodą.
Pozdrawiam Wszystkich.
[/quote]
Witam kolegę!
Po wielu wyjazdach na surfcastingowe łowy doszedłem do zestawu tak minimalistycznego, że inni nie chcą go stosować ze względu na banalną prostotę...Podpowiem Tobie jak widzę Twój zestaw:
[b]Żyłka [/b] Daiwa Turnament 1200 metrów 0,30mm - nawiń na szpulę około 250 metrów (jeśli jest potrzeba, to daj podkład z byle jakiej żyłki). Żyłka dostępna na Allegro i jest najtańszą żyłką na rynku biorąc pod uwagę cenę do długości. Żyłka posłuży na więcej jak kilka sezonów.
[b]Przypon strzałowy [/b] o grubości 0,50 mm zrób z żyłki technicznej, która kosztuje 7 zł za 100metrów. Nie kupuj jakiś specjalnych żyłek po 40-80 zł za 50 metrów! Odwiń tej żyłki tyle by jeden koniec znajdował się na szpuli na dwa zwoje, drugi koniec by sięgał poprowadzony przez przelotki do miejsca między kołowrotkiem a pierwszą dużą przelotką ( to wyjdzie około 7,5 metra). Połącz żyłkę 0,30 z 0,50 prostym węzłem zostawiając po 2 mm  końcówki. Metr przed końcem zawiąż podwójny węzeł wstaw koralik z małym krętlikiem i znowu dołóż koralik z zakończ znowu podwójnym węzłem. na końcu zamontuj duży krętlik z agrafką i doczep ciężarek (do twojego kija najlepszy będzie o wadze 120-150g). Do krętlika zawiąż przypon dobrej żyłki z 0,40 i długości 20-30 cm z hakiem 0,2-0,4. Jeśli dojdziesz do rzutów na tyle dynamicznych iż przynęty zaczną spadać z haczyka, to owiń przynętę do żyłki strzałowej taśma rozpuszczalną. Jest to zestaw bajecznie tani, mało kłopotliwy niezwykle skuteczny i ma zaletę osiągania rekordowo dalekich rzutów. Polecam!

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 14, 2014, 12:48:28 pm »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Ta taśma rozpuszczalna to całkiem sprytne rozwiązanie, całkowicie mi się podoba. Mam takie można powiedzieć śmieszne pytanie, czy koraliki w zestawie pełnią ważną funkcję? Zapobiegają zaplątywaniu się zestawu?

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 14, 2014, 02:59:38 pm »
[quote author=Alien link=topic=38.msg651#msg651 date=1400064508]
Mam takie można powiedzieć śmieszne pytanie, czy koraliki w zestawie pełnią ważną funkcję? Zapobiegają zaplątywaniu się zestawu?
[/quote]
Koraliki spełniają jedynie rolę pewnego oparcia i nie zakleszczania się krętlika o podwójny supeł żyłki strzałowej. Na upartego i ten element można ominąć pod warunkiem dobrego dobrania wielkości krętlika.

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 17, 2014, 07:39:53 am »
Witam.
Przypomniałem sobie jaki mam ten kołowrotek, tak więc kołowrotek jaki posiadam to York sea shark 6000. Wcześniej się pomyliłem, myślałem, że mam Kongera.
Kij 4,5m 250g dotarł.

grehoo

  • Początkujący
  • **
  • Wiadomości: 12
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 27, 2014, 12:33:51 pm »
Witam wszystkich.

Jestem nowy, zarówno na forum jak i w wędkarstwie plażowym. Przyznam, że bardzo "napaliłem" się na tę metodę wędkowania, i sprzęt skompletowałem w zasadzie korzystając tylko z informacji zawartych w internecie. Oto co posiadam:

kije:
- Trabucco Fostoria Long Cast 4200, 100-200g
- TEAM DRAGON SILVER EDITION - SURF 4,50m | 100-200g
kołowrotki:
- Abu Cardinal i177
- Abu Cardinal 57 LC.
Proszę o ocenę i komentarz.

Pablo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 107
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 27, 2014, 05:27:25 pm »
spoko sprzęt :) bedzie dobrze ,teraz tylko dobre checi i cierpliwość a wyniki napewno przyjdą : )

marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 29, 2014, 11:15:03 am »
[quote author=grehoo link=topic=38.msg720#msg720 date=1401186831]
...
- Trabucco Fostoria Long Cast 4200, 100-200g
...
[/quote]

możesz podać namiar gdzie kupiłeś ten kijek (może jakiś link do stronki)? ewentualnie jego dane techniczne. dzięki.

po pierwszych połowach podziel się opinią o sprzęcie:).

https://www.youtube.com/user/marbed82/videos

Administratos

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 450
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 29, 2014, 01:14:18 pm »
[quote author=grehoo link=topic=38.msg720#msg720 date=1401186831]
Witam wszystkich.

Jestem nowy, zarówno na forum jak i w wędkarstwie plażowym. Przyznam, że bardzo "napaliłem" się na tę metodę wędkowania, i sprzęt skompletowałem w zasadzie korzystając tylko z informacji zawartych w internecie. Oto co posiadam:

kije:
- Trabucco Fostoria Long Cast 4200, 100-200g
- TEAM DRAGON SILVER EDITION - SURF 4,50m | 100-200g
kołowrotki:
- Abu Cardinal i177
- Abu Cardinal 57 LC.
Proszę o ocenę i komentarz.
[/quote]
Sprzęt fajny, napisz gdzie kupiłeś ABU-owskie kołowrotki. powodzenia życzymy!

grehoo

  • Początkujący
  • **
  • Wiadomości: 12
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 29, 2014, 06:08:06 pm »
Trabucco i Abu i177 w Gdańsku- Zaspie w tzw "Lotni" w sklepie stacjonarnym, wędka była ostatnia.

Abu 57 LC w sklepie internetowym:
http://www.fishing-mart.com.pl
Kołowrotek był w cenie promocyjnej 290,00 PLN, przed chwilą sprawdzałem na stronie, oferta jeszcze aktualna, tylko trzeba się zarejestrować.


marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 29, 2014, 06:25:25 pm »
masz może gdzieś info o wadze tej wędki? czy ma ona wklejaną szklaną szczytówkę do lepszej sygnalizacji brań?
https://www.youtube.com/user/marbed82/videos

grehoo

  • Początkujący
  • **
  • Wiadomości: 12
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 29, 2014, 08:36:21 pm »
Niestety nie wiem, czy ma szklaną szczytówkę, wszystkie opisy podają tylko, że posiada pełną szczytówkę. Jeśli chodzi o wagę, też tego nigdzie nie mogę znaleźć. Na pewno w porównaniu z Dragonem Silver jest lżejsza i dużo pewniej leży w ręku, jest też bardziej miękka od Silvera. Więcej szczegółów będę mógł podać, jak nabiorę wprawy w posługiwaniu się wędkami do surfa.
Jeśli znasz włoski, to załączam filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=CmNO8uJAlpo

grzesiek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 07, 2014, 10:02:02 pm »
cześć kolego jeżeli chodzi o dragona team niepolecam tej wedki strasznie miekka kup jeżeli mozesz bardziej sztywna ja zaczynałem od jaxona inspiral 4,5m kolega miał dragona i jeżeli chodzi o rzuty miałem dalsze widocznosć bran dobra tylko jeden minus przelotki kolowrotek pro surf miałem 4 wypady pekł kabłonk teraz kupiłem grauvella a jeżeli chodzi o żyłki to niekupuj na poczatku zyłek konicznych na poczatek

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 17, 2014, 06:54:50 pm »
Witam!
Ostatnio zastanawia mnie jedno zagadnienie, mianowicie druga wędka do łowienia z plaży. Do tej pory łowiłem tylko na jednym typowo surfcastingowym niskobudżetowym zestawem, ostatnio przypomniałem sobie o moim starym kiju teleskopowym Mikado 4metry, ciężar wyrzutu do 100 gram, ostatnio kupiłem też pickerka 35gram. Jednak stwierdziłem, że warto byłoby dokupić jakiś kołowrotek do tej karpiówki... Czy na drugą wędeczkę na morze i spokojną falę mogłoby się to nadawać? Wędkę typowo surfcastową zarzuciłbym daleko a tą karpiówą obławiałbym bliższe miejscówki.

marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 17, 2014, 09:18:25 pm »
[quote author=Alien link=topic=38.msg881#msg881 date=1405616090]
...karpiówą obławiałbym bliższe miejscówki.
[/quote]
i nagle okaże się, że na nią łowisz więcej ryb :). wędki surfcastingowe mają za zadanie oddanie odległego rzutu. dobre karpiówki nadają się na morze. z dobrym kołowrotkiem można spokojnie machnąć podobne odległości. wyższa podpórka i będzie ok.
https://www.youtube.com/user/marbed82/videos

Alien

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 44
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 04, 2014, 10:32:26 pm »
Co raz bardziej coś mówi mi abym przeszedł na żyłkę koniczną. Ostatnio przez przypadek zawiązałem zestaw bezpośrednio do żyłki głównej (0,35) i rzuciłem z wyczuciem, nie za mocno, to coś pięknego nie słysząc odgłosu supełka łaczącego strzałówkę ocierającego o przelotki. Nie wspomnę już o tym, że na pewno przelotki by się ucieszyły z zakupu takiej żyłki :)

marbed82

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 439
  • Karma: +0/-0
Odp: sprzęt dla zaczynającego przygodę z surfcastingiem
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 04, 2014, 11:06:44 pm »
[quote author=Alien link=topic=38.msg936#msg936 date=1407184346]
Co raz bardziej coś mówi mi abym przeszedł na żyłkę koniczną....
[/quote]

szkoda kasy na żyłki koniczne. ewentualnie pomyśl o przyponach konicznych (to na pewno lepsze rozwiązanie). wiążesz wtedy np. żyłkę główną 0,28 z przyponem 0,28 węzłem zderzakowym i powstaje minimalny węzełek, którego na pewno nie odczujesz na przelotkach. druga metoda to plecionka na strzałówkę w rozmiarach od 0,25 - 032 (jak kto uważa, może być nieco cieńsza lub grubsza), w tym przypadku również węzeł zderzakowy. trzecie rozwiązanie to zwykła żyłka techniczna i do tego węzeł albright - najlepiej taki jak stosuje Robert vel Administratos ale to już by musiał on Ci wytłumaczyć technikę wiązania. robiony przez niego węzeł rzeczywiście w miarę gładko przechodzi przez przelotki. UWAGA!!! jego albright nieco różni się od tego, który możesz znaleźć na necie.
p.s. co do żyłek konicznych to sporo ich przerobiłem i to nieopłacalny biznes. może być tak, że na jedną przełowisz cały rok ale innym razem może być tak, że zerwiesz już pierwszego dnia bo będziesz miał zaczep, zerwiesz przy rzucie itp. i albo będziesz musiał kupić kolejną albo pozostanie Ci i tak jedna z powyższych metod.
https://www.youtube.com/user/marbed82/videos